Waddengoud logo
Home Nieuws Wouda-stoomgemaal maalt dooiwater Friesland uit

Wouda-stoomgemaal maalt dooiwater Friesland uit
There are no translations available.

Ir. D.F. Woudagemaal bij Lemmer

Wetterskip Fryslân heeft zondag 27 december 2009 het historische ir. D.F. Woudagemaal bij Lemmer opgestart. Het stoomgemaal wordt - voorlopig tot en met dinsdag - op stoom gezet om de grote hoeveelheid vrijkomend dooiwater vanuit de Friese boezem te lozen op het IJsselmeer. Eerder was het elektrische Hooglandgemaal bij Stavoren al in werking gesteld.

Het waterschap had de afgelopen vorstperiode afgezien van het lozen van boezemwater op het IJsselmeer en de Waddenzee om ijsvorming in de Friese wateren voor de schaatsers niet onmogelijk te maken. De grote hoeveelheden in Friesland gevallen sneeuw voorkwamen de vorming van een voldoende dikke ijsvloer. Nu afgelopen weekend de temperaturen stegen en het bovendien ging regenen smolten de sneeuw en het ijs bijzonder snel. Hierdoor steeg het peil in de Friese wateren flink. De gemiddelde waterstand in de Friese boezem was maandagmorgen 28 december rond de 38 cm -NAP. Dit is zo'n 14 cm boven het streefpeil.

Door de hoge waterstand in de Waddenzee kan het Friese waterschap het overtollige water nu niet vrij laten afstromen bij de spuisluizen bij Harlingen en Dokkumer Nieuwe Zijlen (Lauwersmeer). Komende dagen worden goede spuimogelijkheden op de Waddenzee verwacht.

Wetterskip Fryslân wil echter de waterstand 5 cm extra (onder het streefpeil) verlagen om met het oog op de komende strenge vorstperiode - na het volgende weekend - een bufferruimte op te bouwen. Daarom worden naast de poldergemalen ook het Hooglandgemaal en het Woudagemaal ingezet.

Het Ir. D.F. Woudagemaal in Lemmer is het enige nog volledig voor de waterhuishouding werkende stoomgemaal in Nederland. Heel bijzonder als men weet dat er in 1911 maar liefst 514 stoomgemalen actief waren in Nederland.

Bron: Wetterskip Fryslân

Meer informatie:

 

 


 

Snel een foto nodig?

Mail of bel mij!
Tel. 06-46264523

24/7 bereikbaar!